Jdi na obsah Jdi na menu
 


CAS 32 Tatra 815

5. 5. 2014

 Čepřovičtí hasiči dostali větší cisternu. Dali jim ji Strakoničtí

Strakonice, Čepřovice – Velitel čepřovických dobrovolných hasičů Václav Řízký je i strojníkem sboru. Proto mohl v úterý 25. března jako první usednout za volant velkoobjemové cisterny CAS 32 Tatra 815. Tu dostali od Hasičskéhozáchranného sboru Strakonice. „Šlape jako hodinky,“ pochvaloval si. První otočení klíčkem si náležitě vychutnal. „Před lety jsem na ní dokoncesloužil,“ zavzpomínal. Jednotka SDH Čepřovice je zařazena v rámci plošného pokrytí území Jihočeského kraje jednotkami požární ochrany jako jednotka kategorie JPO III, s tzv. územní působností. „Provádí tedy zásah nejen v katastrálním území vlastní obce, ale i v ostatních obcích, jako jsou například Bavorov, Bílsko, Budyně, Čestice, Drahonice, Předslavice, Volyně a v dalších obcích na Prachaticku. Jednoduše řečeno – je i pro nás velmi důležité, aby takové sbory mely fungující techniku,“ uvedl ředitel HZS Strakonice Ota Šmejkal.
Čepřovičtí hasiči dosud disponovali automobilem avia s přenosnou motorovou stříkačkou a cisternou CAS 25 Liaz z roku 1983. „Tu chceme zase poskytnout jinému sboru. Jakým způsobem rozhodne zastupitelstvo. Rádibychom, aby to bylo také bezplatně,“ dodal starosta sboru a obce zároveň Václav Šimek. Za kvalitu ručí. Nedávno zasahovala kvůli silnému větru a byla u požáru Ovčína.Tatra ze Strakonic pochází z roku  1985. V terénu byla naposledy minulý týden. Před pěti lety prošla celkovou generálkou. Její cisterna pojme 8200 litru vody. Ředitel HZS Ota Šmejkal považuje podobné záležitosti za obrázek dobré spolupráce mezi profesionály a dobrovolníky. „Těší nás, že tak můžeme přispět ke zkvalitnění zásahové činnosti ve prospěch celé společnosti. Není to první cisterna, kterou takto předáváme. V minulosti od nás obdržely techniku i Strakonice, Blatná, Vodňany, Volyně a Bavorov,“ doplnil. V rámci operace Zvýšení kvality bylo pro Hasičský záchranný sbor České republiky a Správu Národního parku a chráněné krajinné oblasti pořízeno 106 kusu požární výjezdové techniky. Jednalo se o cisternové automobilové stříkačky, výškovou techniku, technické automobily a velitelské automobily. Evropská unie jejich pořízení spolufinancovala částkou 519 milionu korun. Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje z tohoto programu získal mimo jiné i dvě velkoobjemové automobilové cisterny CAS 30 T 815 6x6. „Důležité pro nás i pro občany okresu Strakonice je ta skutečnost, že i jedna z těchto nových cisteren již nyní zasahuje na našem okrese a významnou měrou tak přispívá k ochraně zdraví a majetku všech,“ zakončil Ota Šmejkal. Cisterna je umístěna od konce června 2013 na hasičské stanici ve Strakonicích.

CAS 32 Tatra 815
Pochází z roku 1985.
Před pěti lety prošla celkovougenerálkou.
Pojme 8200 litru vody.

 VÁCLAV ŘÍZKÝ na tatře, kterou čepřovičtí hasiči dostali, už kdysi sloužil. 

 

tatra.png